DOLOMITY 2017

Prvá a verím, že nie moja posledná akcia v tejto krásnej lokalite tesne za hranicami Rakúska.  So svojimi priateľmi z klubu FOP Poprad – Františkom Gombošom, Stanom Holbusom a Nikolou Podolinskou začal zoznamovať s úžasnou krajinou.
Po spoločných prípravách sme sa vyrazili vo štvrtok 21.9.2017 o 17:00 hod. z Kežmarku smerom na Bratislavu, ďalej cez Viedeň a Rakúsko do mestečka Sexten v Taliansku a samozrejme do kopcov nad ním. Čiže prvá zastávka bola v mestečku Sexten na ulici Mitterberg s výhľadom na časť Sextenských Dolomitov. Dorazili sme asi okolo 04:30 hod., po veľmi krátkom oddychu a veľmi rýchlom prezlečení pri nízkej teplote sme začali naše prvé fotenie v týchto krásnych končinách Dolomit. Východ slnka a zmeny farieb na vrcholkoch nám dávali príjemný pocit z fotenia a každý z nás si to poriadne užil. Domáci akurát zvážali mlieko zo svojich fariem, tak sem tam nás vyrušilo nejaké auto. No nepocítili sme nejaký vzdor voči nám. Po skončení sme sa pomaly presúvali na miesto kde sme mali ubytovanie. Hoci bolo sľúbené až od 14:00 hod., personál nás ubytoval hneď po príchode. Domovom na krátku dobu sa nám stal Dolomit Boutique hotel.
Po uložení svojich vecí sme si spoločne určili miesto a čas večerného fotenia a ešte sme netušili, čo nás čaká. Okolo 15:00 hod. sme sa vybrali do Alta Badii ku kostolíku Santa Croce. Nahor sme sa vyviezli lanovkou. Fotenie uvedeného kostola pri západe slnka nám ako tak vyšlo, ale cesta dole bola pre niekoho z nás utrpením, a to doslova. Najprv išli Nikola a Stano, tí aj zablúdili ale vynašli sa. Požiadali o pomoc domácich a tí ich za 6 pív doviezli až na spodnú stanicu lanovky. Muky som prežíval ja, lebo klesanie po zjazdovke mi nerobilo veľmi dobré a bol som na pokraji ukončenia. Nakoniec po dlhých telefonátoch sme sa konečne všetci našli a šťastne. Dôvod a radosť na oslavu návratu bol veľmi veľký.
Na druhý deň sme ihneď ráno vybrali na ďalšie miesto fotenia a to Passo Falzarego a musíme skonštatovať, že to bol veľmi dobrý výber miesta. Slnko svietilo síce len cca 20 minút, ale všetci sme to vystihli a nafotili krásne fotky. Po návrate kvalitné a chutné raňajky, po ktorých sme si zašli na malý nákup pre rodinných príslušníkov a niečo na pamiatku. Po oddychu nasledovala cesta cez krásne mestečko Cortina d’Ampezzo smerom na ďalšiu zástavku a to Tre Cime chata Rifugio Auronzo, a ako som to nazval ja „Tri Koruny“. Vzhľadom na našu polohu sme však videli len dve veže, ale určite to stalo za to – nádherné miesto. Po fotení cesta na hotel a chystať sa na ranné fotenie. Krátke posedenie a spánok.
Ráno sme sa však dočkali aj trocha „zlého“ počasia, pršalo a na vrcholkoch aj poletoval sneh. Preto rozhodnutie bolo jasné – raňajky, zbalenie si batožiny a cesta domov.
Záverom asi len dodať, že určite ak mi zdravie dovolí si to chcem zopakovať, lebo krajina je nádherná a miest na fotenie je tam ešte veľmi veľa a chce to len čas a určite dlhší pobyt. Ako som fotil a čo som si doniesol domov môžete vidieť v mojej galérií Krajina – Dolomity 2017.

By: Vladimír Hurajt