GAZAL IX. NANDY

Po niekoľkých rokoch fotenia polodivokých koní, westernových pretekov a furmanských pretekov v rámci Slovenska, som sa rozhodol že si nafotím aj niekoľko koní, ktoré má upútali nejakou vlastnosťou. Nemusela to byť výnimočná, ale jednoducho ma tento kôň niečím zaujal.

Prvým bol  určite   GAZAL IX. NANDY – plemena Shagya arab – línia Gazal.  Zaujal ma svojou svalnatou postavou, dynamickým prejavom a na druhej strane veľmi milou povahou. Čo som si aj osobne vyskúšal.

Tento koník  má 16 rokov, rok narodenia 2003 a svoju mladosť prežil v Českej republike.  Po dovŕšení veku 6 rokov bol importovaný v roku 2010 z Uherského Hradišťa k terajšej majiteľke a trénerke Nikol Mikulcovej na Slovensko. Ihneď po príchode sa stal pre majiteľku plnohodnotným členom rodiny, čo sa prejavilo a prejavuje do dnes. Jeho vzťah k deťom je priam ukážkový. Chvíľami pri pozorovaní vo výbehu s mladším koňom plemena American Paint horse – tovero sa nezaprie ako starostlivý „otecko“.

Westernovým rýchlostným disciplínam sa venuje skôr ako hobby, ale jeho výsledky ukazujú, že všetko čo má pre svoju majiteľku a zároveň aj trénerku urobiť, urobí maximálne dobré a s láskou. Jeho výsledky v týchto disciplínach v roku 2019 boli:

  • Barell Race Open                 18,587             Hniezdne – Rodeo show
  • Barell Race Nonpro           18,940             Mengusovce – 8.kolo NBHA

Oveľa úspešnejší bol na svojich výstavách, ktorých sa zúčastnil. Najviac úspechov však bolo v roku 2019. Celkový víťaz výstavy vo Veličnej, Podzámčoku. Bol vyhlásený ako Kôň roka 2019, víťaz arabských žrebcov a celkový šampión plemena.

A ako vraví majiteľka, aj keby nikdy nič nevyhral, tak je to najlepší kôň na svete. Zároveň suverénne najlepší parťák, ktorý človeka podrží v každej situácií. A záverom dodáva, že praje každému milovníkovi koní aby si našiel takého koňa, ktorý mu rozumieť bez slov a nátlaku.

By Vladimír Hurajt