Moravské Toskánsko

Veľa fotografov o tomto mieste vie a je stále populárnejšie a najnavštevovanejšie skoro v každom ročnom období. Fotografie lánov polí, farebných plôch, ktoré sa dotýkajú až neba určite lákajú fotografov nielen z Českej republiky ale aj zo zahraničia. Už sme si aj zvykli nazývať túto krajinu v okolí Kyjova ako Moravské Toskánsko.

Silne zvlnená krajina zaberá niekoľko desiatok kilometrov štvorcových západne a juhozápadne od mesta Kyjov. Dlhé pásy hnedých či zelených polí sa tiahnu až k obzoru, krajina nie je narušená výdobytkami civilizácie, žiadne elektrické vedenie, výškové budovy či továrenské komíny. Momentálne najpríťažlivejšia lokalita v Českej republike, ktorých na svete je veľmi málo.

Túto krajinu som mal možnosť fotiť v apríli 2017 spoločne s priateľom Ferom Gombošom. Zúčastnili sme sa foto – zrazu a tam sme poznali určite najlepšieho domáceho fotografa Radka Severu, ktorý spoločne s svojim priateľom Emilom Čelustkom toto stretnutie fotografov, viedli na vynikajúcej úrovni. Boli nám prezentované krásne lokality, do detailu vysvetlené klady a zápory každého miesta kde sme boli. Ich pripomienky a rady som sa snažil zakomponovať do svojej práce a ako sa mi to podarilo si môžete pozrieť v mojej galérií Krajina – Moravské Toskánsko.  Zúčastnil som sa aj súťaže a fotografia, ktorú vidíte v  úvode tohto článku, sa stala  v hodnotení Odbornej komisie víťaznou. A oplatilo sa. Dnes už mám doma knihu, ktorú mi vytlačila spoločnosť Saal Digitál CZ, sponzor tejto súťaže.

Určite sa do tohto krásneho kúta na Morave vrátim a doplním galériu a ďalšie krásne „fotečky“.

by:Vladimír Hurajt