SÁNKOVANIE NA PRÍRODNEJ DRÁHE – LENDAK

Prírodnú sánkarskú dráhu nad obcou Lendak postavili viac-menej svojpomocne, za pomoci nadšencov a s podporou Slovenského olympijského výboru (SOV). Slúžiť bude predovšetkým mládeži a juniorom na tréningy, no za sebou už má aj prvé medzinárodné preteky. V prevádzke bude iba počas zimných mesiacov. Sánkovanie na prírodnej dráhe má v porovnaní s pretekaním v umelom koryte, ktoré poznáme z olympijských hier, viacero odlišností. Mantinely sú drevené a nedá sa po nich „zviezť“ ako v koryte, preto treba pred každou zatáčkou brzdiť.  „Aj keď prírodné sánkovanie zatiaľ nie je v olympijskom programe, chceme bojovať a podporovať medzinárodnú federáciu, ktorá sa snaží o to, aby sa tam dostalo. Myslím, že tento tradičný šport by si to zaslúžil,“ zdôrazňuje Jozef Škvarek. Tristometrová dráha v Lendaku je v súčasnej dĺžke určená iba pre mládežníkov, pričom existuje konkrétna predstava o jej predĺžení. To však bude závisieť najmä od dohody s obcou Spišská Belá, ktorá je vlastníkom pozemkov pod športovým areálom na kopci Kicora.

Sánkarský boom pod tatranskými končiarmi bol veľmi dlho ticho. „Krátko sa jazdilo v Tatranskej Lomnici pod lanovkou, ale to už boli skôr len pokusy bez väčšieho úspechu,“ dodáva. Impulz z FIL autobusu napokon priniesol novú, zatiaľ veľmi úspešnú éru. Záujem detí bol základom na vybudovanie trate, našlo sa pre ňu vhodné miesto a je tu skupina obetavých ľudí na ktorých je vždy spoľahnutie. „Slovami ani nedokážem oceniť, čo všetko urobili. Bez ich pomoci by to, samozrejme, nešlo. Vďaka veľkej lendackej škole máme do 50 detí, čo je úžasná základňa. Tým sa kladie nárok aj na náš zväz, aby sme im zabezpečili možnosť súťažiť. Radšej však budeme mať takéto starosti, než nemať koho na preteky posielať,“ dodáva Jozef Škvarek.

Predseda Slovenského zväzu sánkarov Jozef Škvarek sa pamätá na takmer zabudnuté časy, keď sa pretekári spúšťali na snehovej dráhe na Hrebienku. Písali sa roky 1975 až 1980. „Boli sme vtedy veľká skupina detí, ktoré so sánkovaním ešte len začínali. Na pretekoch nás postavili do úlohy dobrovoľníkov, ktorí držali vlajky a tabuľky s názvami zúčastnených krajín.

Víkend 8.2.2020 – 9.2.2020 v regióne Vysoké Tatry patril sánkarom. Po prvý krát sa na Slovensku uskutočnili FIL hry mládeže v sánkovaní na prírodnej dráhe , ktoré zastrešuje Medzinárodná sánkarská federácia FIL. Týchto najvýznamnejších žiackych pretekov sa zúčastnia športové talenty vo veku 6-13 rokov z celej Európy, ktoré budú rozdelené do 4 kategórií. Uskutočnili sa na jedinej prírodnej sánkarskej dráhe na Slovensku, nad obcou Lendak, v regióne Vysokých Tatier. Táto dráha bola postavená na jeseň 2018 a v roku 2019 sa na nej uskutočnili prvé preteky “O pohár prezident a SOŠV. Fotenia som sa zúčastnil len v soboru na tréningu týchto detí. Musím sa ale priznať, že pri prvých jazdách som viac obdivoval odvahu mladších žiakov a žiačiek, ako sa venovať ich foteniu. Zaujímavé bolo sledovať ruky sánkarov, ktorí si pri zatáčaní pomáhali špeciálnymi kovovými násadami na prstoch, ktoré sa zarývali do ľadu. Ďalšou pomôckou, ktorú som si všimol, bolo lanko na sánkach ako pomoc nohám pri klopení nožov. Veď to boli deti a tie nožičky nie sú ešte dostatočne silné a bol potrebné im pomôcť. Či z niektorých vyrastú noví olympionici, ukáže až čas. Ako sa mi podarilo napokon fotiť tento pretek si môžete pozrieť v mojej galérií na tejto stránke.

by Vladimír Hurajt